Wyjątkowy turniej, wyjątkowy czas, wyjątkowy plakat

Turniej EIHC w Gdańsku zakończy się 11 listopada 2018, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego organizatorzy zadbali nie tylko o sportowy, ale i o historyczny wymiar zawodów. W materiałach promocyjnych wykorzystany będzie element plakatu z 1931, kiedy w Krynicy odbyły się pierwsze w wolnej Polsce hokejowe MŚ. Jego autorami byli ludzie niezwykli – Jerzy Walerian Skolimowski i Stefan Osiecki.

Ten pierwszy – ps. „Mały”, „Deen” – łączył wiele pasji. Był architektem i  sternikiem polskich osad wioślarskich, olimpijczykiem z Amsterdamu (1928), Los Angeles (1932) i Berlina (1936), zdobywcą srebrnego i brązowego medalu.

Sportem interesował się od wczesnej młodości, ale ze względu na słabe warunki fizyczne (150 cm, 49 kg ) dopiero podczas  studiów, w warszawskim AZS (1928) znalazł sobie miejsce w wielkiej sportowej rywalizacji. Został wioślarskim sternikiem i odnosił sukcesy na wodzie. Spełniał się też zawodowo.

Jego dziełem był m. in. wystrój wnętrza transatlantyku MS Piłsudski, plakaty na Światowe Wystawy w Paryżu i Nowym Jorku, współudział w zaprojektowaniu i wykonaniu Cmentarza na Monte Cassino. Projektował wnętrza pałaców arabskich szejków, wygrywał dziesiątki konkursów architektonicznych.

Przeżył niezwykłe przygody podczas II Wojny Światowej. Uczestniczył w Kampanii Wrześniowej, przedostał się do Anglii, walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Tobruku. Jako polski oficer  wywiadu Secret Intelligence Service przygotowywał w Grecji lądowanie brytyjskiej Drugiej Brygady Spadochronowej. Po wojnie pozostał na emigracji w Anglii, zmarł w Londynie 12 lutego 1985, ale spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim.

Życiorys Stefana Osieckiego(1902 – 1977) też mógłby być kanwą niejednego filmu.  Był również osobą o niezwykle wszechstronnych umiejętnościach i zainteresowaniach – alpinistą, architektem, grafikiem, filmowcem.

Od najmłodszych lat wspinał się Tatrach, w latach 30-tych uczestniczył w dwóch polskich wyprawach w Andy.  Był żołnierzem Wojska Polskiego w 1920 i 1939 roku. Uczestniczył w obronie Lwowa, pracował w Biurze Filmowym Ministerstwa Informacji i Dokumentacji w Londynie. Tworzył filmy o tematyce górskiej, zmontował też film złożony z ujęć nakręconych przez konspiracyjnych operatorów w okupowanej Warszawie.

Jako grafik zaprojektował nie tylko wspomniany hokejowy plakat, ale też, na przykład, pierwszą Górską Odznakę Turystyczną.

Po wojnie mieszkał w Londynie, gdzie założył biuro projektowe. Jeden ze szczytów w Andach został  – na jego cześć – nazwany  Cerro Osiecki.

Gdański turniej (z udziałem Austrii, Danii, Norwegii i Polski) zostanie rozegrany o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Z oczywistych powodów warto, a nawet trzeba, przybliżyć kibicom wyjątkowych autorów wyjątkowego plakatu sprzed lat.