Trener hokejowej reprezentacji Polski Tomasz Valtonen: dużo pracy przed nami

– Nadzieje kibiców po zatrudnieniu Pana są duże, jak Pan patrzy na najbliższe miesiące?

Tomasz Valtonen: „Wiem, jaka jest sytuacja w polskim hokeju i pracujemy, żeby było lepiej. Podpisałem kontrakt na dwa lata z opcją przedłużenia o kolejne dwa. Chciałbym popracować z kadrą dłużej. Te dwa najbliższe sezony z pewnością będą wymagały solidnej, mocnej pracy. Żeby potem było już lepiej”.

– W Finlandii hokej jest na wyższym poziomie, więcej też jest hokeistów niż Polsce. Ta ilość uprawiających dyscyplinę stanowi duży problem w pracy selekcjonera biało-czerwonych?

T.V.: ”Oczywiście zawsze korzystniejsze jest, kiedy zawodników jest więcej. Liczniejsze jest grono młodych graczy automatycznie przekłada się na poprawę sytuacji w seniorach. W polskiej lidze są dość dobrzy hokeiści, tylko, żeby ta liga była lepsza. Niezbyt dobra dla polskiego hokeja jest duża liczba obcokrajowców w poszczególnych zespołach”.

– Czy Pan oglądał ostatnie MŚ Dywizji 1 A, zakończone spadkiem naszego zespołu?

T.V.: „Tak, byłem na tym turnieju w Budapeszcie. Tam Polacy nie byli indywidualnie tak słabi, jak wskazują wyniki ich meczów. Jako drużyna grali natomiast niedobrze. Ja bardzo chciałem przyjechać do Polski, mieszkać tu, miałem dużo ofert z różnych krajów Europy, z Finlandii też”.

– Jak przebiegał wybór zawodników na tę pierwszą konsultację w Katowicach?

T.V: „Ustaliliśmy skład wspólnie z Markiem Ziętarą, był też przy tym Adamem Fras. Chcę zobaczyć, jaki jest poziom młodych graczy. Mam nadzieję, że z tej grupy będą zawodnicy na mistrzostwa świata”.

– Myśli Pan, że reprezentacja Polski wróci w tym sezonie do Dywizji 1 A?

T.V: ”Powrót wiosną będzie trudny, ale oczywiście mamy szansę. Musimy tylko wszyscy mocno pracować, my trenerzy i zawodnicy w klubach. Musi się udać, każdy mecz trzeba wygrać. Wierzę, że to zrobimy”.

========================================================

Tomasz Valtonen urodził się 8 stycznia 1980 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W wieku czterech lat wyjechał do Finlandii. Z reprezentacją tego kraju zdobył złote medale mistrzostw świata do lat 18 (1997) i do lat 20 (1998).

W 1998 roku został wybrany w drugiej rundzie draftu ligi NHL przez Detroit Red Wings, ale w najlepszej lidze świata nigdy nie wystąpił. Największe sukcesy święcił z Jokeritem Helsinki, z którym w 2002 roku sięgnął po mistrzostwo Finlandii. W wieku 29 lat z powodu kontuzji musiał porzucić zawodowe uprawianie sportu.

Karierę trenerską zaczął od pracy z juniorami Jokeritu, a w 2013 roku objął pierwszy zespół. Ostatnio prowadził ekipę Vaasan Sport. W międzyczasie był w sztabie szkoleniowym reprezentacji Finlandii do lat 20.

W kwietniu 2018 Polacy prowadzeni przez Kanadyjczyka Teda Nolana zajęli ostatnie miejsce podczas rozgrywanych w Budapeszcie MŚ Dywizji 1 A i spadli na trzeci poziom rozgrywkowy.

Na przełomie kwietnia i maja 2019 rywalami Polaków w estońskim Tallinie będą Ukraina, Japonia, Estonia, Rumunia i Holandia.