Przed sezonem 1. ligi i CLJ

O zasadach rywalizacji, ilości drużyn, terminarzu, regulaminach rozgrywek 1.ligi i Centralnej Ligi Juniorów w kolejnym sezonie rozmawiano podczas czwartkowego spotkania Zarządu PZHL z przedstawicielami klubów, które odbyło się w Katowicach.

Projekt połączonych w sezonie zasadniczym rozgrywek 1.ligi i CLJ (na razie nie wybrano ostatecznej nazwy) przedstawił dyrektor sportowy PZHL Tomasz Demkowicz. W ożywionej dyskusji podnoszono wiele kwestii, m.in. udziału w tej rywalizacji zawodników zagranicznych, możliwości zasilenia przez klub pierwszoligowy szeregów ekstraligi, czy ilości meczów w sezonie.

Prezes PZHL Mirosław Minkina przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem, nie wolno wprowadzać ograniczeń dla zawodników z krajów Unii Europejskiej. Zaznaczył przy tym, że w poprzednim sezonie w zespołach 1.ligi wystąpiło 35 obcokrajowców, na ogólną liczbę 266 hokeistów.

„Mamy w Polsce 3,5 tysiąca zrzeszonych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Realnie uprawia naszą dyscyplinę kilkuset. Węgrzy, po 10 latach inwestowania m.in. w infrastrukturę, dysponują 6 tysiącami zawodników, będąc mniejszym krajem. I efekty tych działań widać na arenie międzynarodowej. Są takie kluby w naszym kraju, które bez udziału zagranicznych zawodników nie są w stanie skompletować drużyny. Proszę państwa, zejdźmy na ziemię, policzmy to spokojnie” – powiedział Mirosław Minkina.

Podkreślił, że zgodnie z wolą większości klubów PHL w ekstralidze przez cztery najbliższe sezony nie będzie spadków. Odpowiadając na zgłaszane wątpliwości w kwestii braku awansu zaznaczył, że każdy klub może wykupić „dziką kartę”, pod warunkiem spełnienia warunków licencyjnych.

„Potrzeba przynajmniej dwóch milionów złotych, by grać w PHL. Taka jest rzeczywistość. Który z klubów pierwszoligowych dysponuje dziś takim budżetem?” – pytał retorycznie prezes.

Zauważył przy okazji, że ostatnie rozgrywki ekstraligi były wyjątkowo ciekawe i emocjonujące, co przełożyło się na rekordową frekwencję na meczach podczas play off.

Wiceprezes związku Robert Walczak przypomniał przy okazji, że transmisje meczów kadry seniorów podczas MŚ Dywizji 1B w Tallinnie miały średnią udziału w rynku powyżej średniej  dla TVP Sport, a  spotkanie z Rumunią – dwukrotnie wyższy udział w rynku  od średniej tej stacji.

Zgłoszenia do rozgrywek 1.ligi i CLJ przyjmowane są do 31 maja 2019. Nagroda za wygranie 1. ligi wyniesie 30 tys. złotych.