MŚ 1A 2016: Nieudana inauguracja. Polska przegrała z Włochami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Niestety – Włosi znów ostudzili nasze apetyty. W pierwszym meczu mistrzostw świata dywizji 1A biało-czerwoni przegrali z Włochami 1:3. 

Włochy – Polska 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Bramki: 1:0 Ramoser 12:25 minuta (asysta: Gander), 1:1 Malasiński 30:13 w przewadze (Dronia i Zapała), 2:1 Frigo 36:19 (D. Kostner i S. Kostner), 3:1 Larkin 59:58 do pustej bramki.

Włochy: Andreas Bernard – McMonagle, Egger; Insam, Anton Bernard, Frigo – Trivellato, Larkin; Scandella, Andergassen, Tudin – Hofer, Helfer; Gander, Traversa, Tamoser – M. A, Zanatta, Marchetti; Magnobosco Aguirre, D. Kostner, S. Kostner. Trener Stefan Mair.

Polska: Odrobny – Dronia, Bychawski; Malasiński, Zapała, Kolusz – Pociecha, Bryk; Chmielewski, Pasiut, Łopuski – Wajda, Kotlorz; Wronka, Dziubiński, Bepierszcz – Kruczek; Bagiński, Urbanowicz, Galant. Trener Jacek Płachta.

Sędziowie: Alarie (Kanada) i Kulew (Rosja). Strzały: 33-26. Kary: 6 – 12 minut. Widzów 8000.

Po ceremonii otwarcia nasza reprezentacja, chyba nieco przytłoczona presją oczekiwań, oddała inicjatywę rywalom, którzy szybciej poruszali się po lodzie i częściej dochodzili do bramkowych sytuacji. Kilka groźnych strzałów odbił Przemysław Odrobny, po uderzeniu Thomasa Larkina krążek ostemplował spojenie słupka z poprzeczką, aż wreszcie po wzorowej kontrze Joachim Ramoser precyzyjnym strzałem po lodzie otworzył wynik meczu.

Dopiero wtedy odważniej ruszyliśmy do przodu. Dwie dobre okazje na bramki zmarnował Krystian Dziubiński, ale ataki rywali także były groźne. Po jednym z nich Raphael Andergassen trafił do siatki po raz drugi, ale wcześniej poruszono bramkę i arbitrzy – po konsultacji wideo – gola nie uznali.

Połowa drugiej tercji także była bezbarwna. Dopiero gdy na ławkę kar trafił Marco Insam – a wrócił z niej Tomasz Malasiński – wyrównaliśmy. Z niebieskiej strzelał Paweł Dronia a z dobitką pospieszył właśnie „Malaś”. Wydawało się, że powoli przejmujemy inicjatywę, ale zdarzyła się kolejna kara (obroniona) i Włosi już w wyrównanych składach wyszli z kontrą, którą celnym strzałem zza koła bulikowego zakończył Luca Frigo; mocno uderzony po lodzie krążek trafił do siatki pomiędzy parkanami Odrobnego.

W trzeciej odsłonie Polacy się starali, kilka razy zagrozili bramce rywali, mocno przycisnęli ich w końcówce (m.in. okazja Mateusza Bepierszcza) ale brakowało skuteczności. W ostatniej minucie zjechał Odrobny, ale zamiast strzelić – gola straciliśmy. Do pustej bramki lobem trafił Thomas Larkin.

Najlepszymi zawodnikami spotkania wybrano Patryka Wajdę i Frigo. Upominki wręczył im prezes Grupy Azoty S.A. – głównego partnera reprezentacji Polski oraz oficjalnego partnera katowickich mistrzostw świata – Mariusz Bober.

Mówią trenerzy:

Stefan Mair (Włochy):
Gramy w Polsce już po raz drugi. Najtrudniejszy zawsze jest początek. Gra była bardzo wyrównana, ale to, co zaważyło o zwycięstwie mojej drużyny to bardzo dobra gra przede wszystkim w pierwszej tercji. W drugiej było trochę bardziej nerwowo, a w trzeciej staraliśmy się kontrolować spotkanie i utrzymać prowadzenie.

Jacek Płachta (Polska):
Zasłużone zwycięstwo Włochów. Byli dzisiaj drużyną lepszą pod każdym względem. Mają świetny zespół, są bardzo dobrze wyszkoleni technicznie. Jestem zawiedziony naszą dzisiejszą postawą. Przez pięćdziesiąt minut jeździliśmy za mało, podejmowaliśmy złe decyzje. Mając pięć kar w strefie ofensywnej nie da się wygrać z taką drużyną jak Włochy. W drugiej tercji strzeliliśmy bramkę wyrównującą, niestety później popełniliśmy błąd na niebieskiej linii, Włosi wyszli z kontrą i objęli prowadzenie. Grając z taką drużyną nie można zapominać o detalach, przeciwnicy byli dzisiaj bardzo zdyscyplinowani, a także pokazali, że mają w swoich szeregach wiele znakomitych indywidualności.

MISTRZOSTWA ŚWIATA 1A 2016 W KATOWICKIM SPODKU

Sobotnie mecze:

13:00 Japonia – Słowenia 1:7
16:30 POLSKA – Włochy 1:3
20:00 Korea – Austria 2:3 k.

Tabela MŚ 1A Katowice 2016:

Lp. drużyna Z P Pkt. Bramki
1. Słowenia 1 0 3 7-1
2. Włochy 1 0 3 3-1
3. Austria 1 0 2 3-2
4. Korea 0 1 1 2-3
5. POLSKA 0 1 0 1-3
6. Japonia 0 1 0 1-7

Niedzielne mecze:

13:00 Słowenia – Włochy
16:30 POLSKA – Korea
20:00 Austria – Japonia

Bilety na katowickie MŚ 1A z udziałem seniorskiej reprezentacji Polski już od 25 zł: