Kraków ma pierwszeństwo, ale… mistrzostwa chcą mieć też inni!

Trwa swoisty wyścig o rolę organizatora hokejowych mistrzostw świata 1A w 2016 roku. Kongres IIHF-u na czele z prezydentem Rene Faselem powierzył organizację tych zmagań Polsce. W wysłanej do światowej federacji aplikacji PZHL jako miejsce czempionatu zgłosił Kraków z ultranowoczesną Tauron Areną. W trakcie kongresu data mistrzostw została jednak przesunięta z planowanego wcześniej terminu 16-22.04.2016 na 23-29.04.2016.
13

W nowym przedziale czasowym krakowska hala ma wstępnie zarezerwowanych kilka dni na inne imprezy. – Mieliśmy pełną świadomość związanego z tym ryzyka przesuwając datę podczas kongresu. Nadal pierwsze miejsce ma dla nas Kraków, ale jednocześnie rozmawiamy z innymi miastami – powiedział serwisowi www.pzhl.tv prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Dawid Chwałka.
002
Co ciekawe czując korzyści medialno-promocyjne są miasta, które same zgłosiły się do PZHL-u z ofertą przyjęcia tej wielkiej imprezy. Zatem na ten moment mistrzostwa mogą odbyć się nie tylko w Krakowie, ale też trójmiejskiej Ergo Arenie, łódzkiej Atlas Arenie czy też katowickim Spodku. Pod uwagę brana jest też oddawana wkrótce do użytku hala w Gliwicach.
aron
– Rozmawiałem ostatnio z prezydent Łodzi, panią Hanną Zdanowską i wyraziła wstępne zainteresowanie mistrzostwami, a w Atlas Arenie odbywały się już naprawdę wielkie sportowe eventy – oznajmił Dawid Chwałka.
– Musimy myśleć przyszłościowo, bo mamy plan by w 2026 roku zorganizować w Polsce mistrzostwa świata elity. Do tego potrzeba dwóch wielkich hal. Tauron Arena jest doskonała i zdała już egzamin. Dobrze byłoby mieć sprawdzony także inny obiekt – dodał szef naszej hokejowej centrali.
14 (1)
Plan organizacji w Polsce mistrzostw świata elity za 9 lat ma swoje podłoże historyczne. W 2026 roku minie dokładnie 50 lat od pamiętnych mistrzostw w Katowicach i najsłynniejszej wygranej w historii polskiego hokeja – 6:4 z ZSRR.